עורכי דין פליליים – מה תפקידם ולמה חשוב לפנות אליהם

תחום המשפט הפלילי במדינת ישראל מנוהל על ידי מספר גורמים שונים. משטרת ישראל, פרקליטות המדינה ובתי המשפט הם השחקנים המרכזיים בתחום זה. עורכי דין פליליים מסוגלים להיות לעזר בשלבים שונים של ההליך הפלילי ובעבודה מול הגופים שאמונים עליו. בכתבה שלפניכם ריכזנו מספר תפקידים של עורכי דין פליליים ולמה חשוב לפנות אליהם. 

 

הזמנה לחקירה פלילית והתפקיד של עורך הדין בשלב זה

ההליך הפלילי במדינת ישראל מורכב ממספר שלבים שבאים זה בעקבות זה. השלב הראשון בהליך הוא הזמנה או מעצר לצורך חקירה של חשוד בפלילים. במידה וקיבלתם זימון לחקירה במשטרה, בין אם לחקירה באזהרה או לחקירה כעד, יש להתקשר לעורך דין לשם קבלת ייעוץ לפני חקירה במשטרה.

בשלב הזה תפקידו של עורך דין הפלילי להכין אתכם לחקירה העומדת להגיע. הכנה זאת תתבצע על ידי בדיקה של המצב על ידי עורך הדין והנחיות בקשר לכיצד ומתי לענות לשאלות החוקרים בחקירה.

 

חקירה פלילית בליווי עורך דין

במדינת ישראל אין חוק שמגן על זכות הנחקר להיות מלווה בעורך דין בזמן החקירה. מכיוון שכך, משטרת ישראל מעדיפה הרבה פעמים לחקור את החשודים בעבירות פליליות לבד ובלי ליווי של עורך דין.

עם זאת, גם אם החוקרים במשטרה לא יסכימו לנוכחות של עורך הדין בחדר החקירה עצמו, עצם העובדה שעורך הדין נמצא בתחנה המשטרה ואפילו מודע למצבו של החשוד יכול לעזור לו מאוד. עורך דין פלילי ידאג לכך שהזכויות של החשוד נשמרות בצורה קפדנית, וינסה לאתר בעיות בתהליך החקירה שיעזרו בהמשך הליך.

 

תפקיד העורך דין בעת העברת התיק לפרקליטות

לאחר סיום החקירה ובמידה ונאספו די ראיות מבחינת המשטרה לשם הוכחת אשמתו של החשוד, יועבר התיק לפרקליטות המדינה לשם החלטה האם להגיש כתב אישום בגין המעשים הפליליים.

בשלב זה עורך הדין הפלילי יעבוד ישירות מול הפרקליטות בניסיון לשכנע את הפרקליטים לבטל את הגשת כתב האישום, או לדרוש עונשים קלים יותר בגין העבירות שבוצעו. התייעצות בשלב זה יכולה להפוך אישום פלילי מהרשעה בבית משפט להסרה של כתב האישום כולו.

 

תפקיד העורך דין אחרי הגשת כתב אישום

לאחר הגשת כתב האישום יש לנהל את התיק בבית המשפט. הליך זה יכול לקחת שנים ארוכות ולעלות סכומי כסף גבוהים. חשוב מאוד להיות מיוצגים לעורך כל התהליך על ידי עורך דין פלילי מהשורה הראשונה.

תפקידו של עורך הדין בשלב זה הוא לגרום לבית המשפט לזכות את הנאשם בתיק, להשיג עסקת טיעון מול פרקליטות המדינה או להפחית את האישום והעונשים שייפסקו בהליך זה. אי אפשר להפריז בחשיבותו של עורך דין בשלב זה. ההבדל בין ישיבה של שנים ארוכות בכלא בישראל, לבין זיכוי של הנאשם, טמון בשכירת שירותיו של עורך דין פלילי.

ייעוץ לפני חקירה במשטרה עורך דין פלילי

לשיתוף מהיר לחצו כאן
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
הסכם ממון
פיננסים
מה חשוב לדעת על הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה משפטי הנערך בין בני זוג, לפני נישואיהם או במהלכם, וקובע את אופן חלוקת הרכוש וההתחייבויות ביניהם במקרה של גירושין או פטירה. הסכם זה יכול להגן על