סוגי הטרדות מיניות בעבודה

למרבה הצער, נשים רבות חוות הטרדות מיניות במקום העבודה. הטרדה מינית היא עבירה חמורה אשר פוגעת בכבודו של האדם, והיא נחשבת לפלילית. קיימים מספר סוגים של הטרדות מיניות בעבודה, במאמר הבא נסקור אותה על כל סוגיה ונסביר מהן האפשרויות המשפטיות אשר קיימות עבור הקורבן.

מטבע הדברים, קיימות דינמיקות חברתיות רבות, ולפעמים גם נוצרים קשרים חברותיים של ממש בין קולגות במקום העבודה. אך לעתים קרובות, נוצרות סיטואציות אשר עלולות להיות רגישות מאוד ואף לא חוקיות.

במאמר הבא נסביר מה עלול להיחשב כהטרדה מינית, מהם הסוגים השונים וכיצד ניתן להתמודד עם סיטואציה בה הוטרדת מינית בעבודה, מבחינה משפטית.

 

מהי הטרדה מינית ע״פ החוק?

הטרדה מינית היא למעשה עבירה פלילית חמורה, אשר משפילה ומבזה את כבודו של האדם, ועל כן לאחר ביצוע העבירה, הפוגע יכול למצוא את עצמו מתמודד עם תביעה משפטית של ממש.

חשוב לציין כי הטרדה מינית יכולה להיות גם מילולית ולא רק פיזית, ולכן היא יכולה להתבטא במספר דרכים שונות.

החוק למניעת הטרדה מיני קבע כי הטרדה מינית יכולה להיחשב בכל אחת מן הדרכים הבאות –

  • הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני
  • התייחסויות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני
  • אמירות בעלות אופי מיני אשר עלולות לבזות ולהשפיל
  • הפצת סרטונים, הקלטות או תמונות אשר מדגישות את מיניותו, וללא הסכמתו
  • מעשים מגונים
  • סחיטה באיומים (על רקע מיני)

 

חשוב לציין שבאשר לחלק מן הדרכים שציינו כאן, במקומות בהם ההטרדה נעשתה במקום שאינו מקום בעבודה לצורך העניין, יהיה צורך להוכיח כי האדם שהוטרד הבהיר כי אינו מעוניין בהצעה/ התייחסות המטרידה שביטאו כלפיו. אולם, מכיוון שמדובר במקום העבודה, החובה הזו אינה חלה על האדם שהוטרד.

 

מה העונש הצפוי לאדם שהטריד מינית במקום העבודה?

למעשה, קיימות מספר דגות שונות של עונש למי שהטריד מינית במקום העבודה.

לצורך ההדגמה, אם מדובר באדם אשר התבטא או התייחס לעובדת בצורה מינית, לרוב העונש שיקבל יהיה שנתיים מאסר.

שנות המאסר מן הסתם יעלו במספרן ככל שהעבירה תהיה חמורה יותר, כך למשל אם אדם התנכל והטריד מינית בנוסף, כנראה שעונשו יהיה חמור יותר ויכול להגיע ל – 4 שנות מאסר ויותר.

מבחינת פיצויים, ניתן לקבל פיצויים אשר יגיעו לסכום של 120,000 ₪ ויותר, תלוי במקרה ובתביעה שתוגש.

 

לסיכום

לסיכום, במידה והוטרדת מינית במקום עבודתך, אנו ממליצים לגשת לעו"ד ולהיוועץ עמו מהן האפשרויות המשפטיות אשר קיימות עבורך, וזאת על מנת לקבל את מירב הפיצויים שמגיעים לך וכמובן למצות את הדין עם האדם שפגע בך, עם עו"ד המתמחה במקרים של הטרדות מיניות תוכלו בנוסף לקבל מידע בנושא הטרדות מיניות בעבודה ולשקול את האופציות העומדות בפניכם.

אישה חושבת בעבודה ומחזיקה עט בפה
אישה חושבת בעבודה ומחזיקה עט בפה
לשיתוף מהיר לחצו כאן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב linkedin
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
שופט מרכזי
עריכת דין
לפי מה בוחרים עורך דין תביעה ייצוגית?

בכל נושא משפטי שקיים פחות או יותר, ישנה חשיבות עצומה לבחירת עורך הדין המתאים למשימה. תביעה ייצוגית אינה יוצאת דופן ועל מנת להצליח בה יש לבחור את עורך הדין שלכם

עריכת דין
כל מה שצריך לדעת על עבירות נשק בצבא

כולנו מכירים את החובה של כל אזרח בישראל המגיע לגיל 18 לשרת בצבא, אך לא הרבה מכירים את המסגרת המשמעתית והחוקים של הצבא, אשר פעמים רבות אינם תמיד חופפים לחוקי

פיננסים
חברה להחזרי מס, מה החוק אומר עליה?

ענייני המיסוי בישראל עלולים להיראות לאדם הפשוט כנושא מורכב, מסובך ומאתגר, אשר בנוסף על כך מצריך להתעסק עם בירוקרטיה רבה וטפסים בלתי נגמרים. בשל כך, וכדי למצות את הזכויות המגיעות

בעלי מקצוע
מאיזה גובה נחשב עבודה בגובה?

עבודה בגובה של מעל 2 מטר מחייבת עמידה בסטנדרטים מחמירים של בטיחות. במאמר הבא נסביר מה ההשלכות של הגדרת עבודה כעבודה בגובה, איך מבצעים אותה ובאיזה פתרונות או כלים אפשר