מהם החוקים לגידול בעלי חיים באזור משותף כמו בניין?

גידול בעלי חיים הוא דבר מהנה ומספק. אנשים רבים מסביב לעולם ומתרבויות שונות מגדלים בעלי חיים, למטרות סעד, פנאי, חקלאות ועוד. עם זאת, גידול בעלי חיים עשוי להיות גם עניין מאתגר, המצריך התחשבות בשכנים ובסביבה. במאמר הבא נדון בחוקים לגידול בעלי חיים באזור משותף.

 

לא מטרידים את מנוחת השכנים

החוק בהקשר של בעלי חיים אינו ספציפי למרחב משותף כמו בניין, אך הוא כן מתייחס לציבור וכיצד יש להחזיק בעלי חיים מבלי להטריד את השכנים. כך למשל אחת התקנות בספר החוקים הישראלי קובעת שאין להחזיק בעל חיים בחצר או מבנה, כך שיעשה רעש חזק המפריע לחיי השכנים. למעשה, מפגע רעש מהווה עבירה פלילית ושכנים שנפגעו ממנו רשאים לפנות למוקד העירוני או להגיש תלונה למשטרה. לכן אם אתם מתגוררים במקום עם רגישות גבוהה לשקט כדאי אולי לאמץ בעל חיים שקט כגון חתול, מכרסם, זוחל או דגים, ולדאוג להם לאוכל ולאביזרים דרך אתר צ'או צ'או.

 

כלב מותר – אסור

החוק להסדרת כלבים קובע שאסור לכלב לנוע משוחרר במרחב הציבורי פרט למקומות מיועדים לכך, כגון גינות כלבים. חוק זה בטיחותי גם לכלב עצמו, מכיוון שחובה הרצועה מגינה עליו מפני סכנות שונות כמו למשל, תאונות דרכים. בעלי הכלבים הם שנושאים באחריות של בעל החיים ולכן בעלי האחריות מול השכנים או הדיירים במרחב המשותף. מחובתם לוודא שהכלב לא משוטט חופשי, לדאוג להפרשותיו ולמנוע ריחות רעים כתוצאה מגידולו.

עניין ההפרשות הוא אחד הדברים הקריטיים בגידול בעלי חיים, וחובת הבעלים לאסוף את צרכי הכלב בכל מקום ציבורי. אי איסוף אחר הכלב חושף את בעליו לקנסות מטעם העירייה או המועצה הרלוונטיות.

 

לא כל בעל חיים מותר לגדל

חשוב לדעת שלא כל בעל חיים מותר לגדל כחיית מחמד. הסיבות לכך מגוונות וחלקן כוללות גם התחשבות בסביבה. לא כל אדם רוצה שיהיה לו גן חיות בקרבת הבית ולכן בעוד שגידול כלבים, חתולים ומכרסמים הוא חוקי ולגיטימי, גידול של חיות בר מסוגים שונים הוא לא חוקי, פוגע בסביבה וגם עשוי להוות מטרד לשכנים.

יש לשים לב שגם כלבים עשויים להיות עניין מאתגר לסביבה הקרובה. חלק מהכלבים מוגדרים על פי חוק ככלבים מסוכנים (כלבים שהיו מעורבים בפגיעה כלשהי בבני אדם או שייכים לגזע שנחשב מסוכן) וגידולם מותנה בציות לחוקים מסוימים, כמו למשל גידור ושילוט מתאים של המרחב הפרטי.

 

התחשבות מחוץ לחוק היבש

החוק היבש לא תמיד מגדיר בבהירות כיצד להתנהל עם בעל חיים באזור משותף כמו בניין, אך בהחלט יש מקום לשיקול דעת ומחשבה תחילה. על מנת להנות מבעל החיים ולא להפוך אותו למטרד סביבתי חשוב להיות זהירים לרגשות השכנים ולמנוע מהם סיבות להתלונן על חיית המחמד האהובה שלכם.

   כלב ובעלים על גדות נהר

לשיתוף מהיר לחצו כאן
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
הסכם ממון
פיננסים
מה חשוב לדעת על הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה משפטי הנערך בין בני זוג, לפני נישואיהם או במהלכם, וקובע את אופן חלוקת הרכוש וההתחייבויות ביניהם במקרה של גירושין או פטירה. הסכם זה יכול להגן על

מה נחשב לתאונת עבודה
עריכת דין
מה נחשב לתאונת עבודה?

לצערנו תאונות עבודה מתרחשות בישראל מידי יום. בכל שנה מבקשים עשרות אלפי פונים סעד מהביטוח הלאומי בגין תאונות עבודה. יש חשיבות בהבנת המצב, מה צריך לעשות ומה האפשרויות העומדות בפני