כל מה שצריך לדעת על עבירות נשק בצבא

כולנו מכירים את החובה של כל אזרח בישראל המגיע לגיל 18 לשרת בצבא, אך לא הרבה מכירים את המסגרת המשמעתית והחוקים של הצבא, אשר פעמים רבות אינם תמיד חופפים לחוקי האזרחות. בין העבירות הנפוצות בתקופת השירות הצבאי נמצאות עבירות הנשק ולכן, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על עבירות אלו.

 

חוקים ומשמעת בצבא

החובה החוקית והאזרחית של כל אחד ואחד מאזרחי המדינה, בהגיעו לגיל 18, לשרת בצבא מוכרת לכולנו, כאשר עם תחילת השירות הצבאי, המתגייס הטרי הופך להיות תחת אחריותו הבלעדית של הצבא. כפועל יוצא מכך, עם תהליך הגיוס לצה"ל, המתגייס עובר להיות כפוף למערכת השיפוט הצבאית, במקום מערכת השיפוט האזרחית.

מערכת השיפוט הצבאית, באמצעות חוק השיפוט הצבאי, נועדה למעשה להסדיר את כלל החוקים והנורמות ההתנהגותיות הדרושות, עבור כלל המשרתים בצה"ל – חיילים, עובדי צה"ל, אנשי מילואים ועוד. למערכת זו ישנם בתי דין ומערכות משפט משלהם, אשר אינם תמיד חופפים בדיוק למערכות המשפט האזרחיות ומצריכות מומחיות מיוחדת של עורכי הדין, כפי שתוכלו לראות באתר hativa14.org.il.

 

עבירות נשק

מלבד העבירות הפליליות הזהות לעבירות האזרחיות, דוגמת עבירות אלימות, תנועה, רכוש, הטרדה מינית ועוד, ישנן מספר עבירות המייחדות את המסגרת המשמעתית של הצבא, דוגמת עבירות הנוכחות (נפקדות, או עריקות) ועבירות הנשק השונות.

מטבע הגדרת תפקידו, צה"ל הוא גוף בטחוני, העושה שימוש במגוון סוגי נשקים בכדי לשמור באופן מקסימלי על ביטחונם של אזרחי ישראל. אמצעי לחימה אלו הם כלי אסטרטגיים, יקרים ובעלי מסוכנות רבה, הן מצד ייעודם והן מצד האפשרות שיגיעו לגורמים עוינים (עבריינים, מחבלים וכדומה), לפיכך צה"ל מייחס חשיבות רבה, ובצדק יש לומר, לחובתו של החייל לשמור על נשקו וכאשר הוא מתרשל בכך, יושתו עליו עונשים חמורים.

 

סוגי עבירות נשק

עבירות הנשק בצבא מתחלקות למספר סוגים עיקריים:

  • העלמת נשק – העלמת נשק יכולה להתבצע באמצעות גניבה, איבוד או שכחה, הסתרתו ועוד. למעשה, כל מקרה בו הנשק אינו נמצא במקום בו הוא אמור להיות, הרי שמדובר בעבירת נשק. העונש בגין עבירה זו יכול להגיע עד לכדי 15 שנות מאסר.
  • שימוש בלתי חוקי – ירי ללא אישור, כיוון הנשק לעבר אדם, משחק, ירי בבעלי חיים ועוד, הם רק חלק מהרכיבים המרכיבים עבירה זו. עונשה של עבירה זו יכול לנוע בין 2 ל – 3 שנות מאסר.
  • סחר בנשק – מכירת הנשק עצמו, או אחד מאביזריו לגורם חיצוני, יכולה לגרור אחריה עונש מאסר בפועל של מספר שנים.
  • הפקרת נשק – הגדרתה של עבירה זו היא עזיבת הנשק ללא השגחה, כמו גם שינוע או שימוש בנשק שלא לשם המטרה אליו נועד. העונש של עבירה זו תלוי בתוצאה של ההפקרה ויכול לנוע מעונשים קלים של קנס וריתוק ועד תקופות מאסר של מספר ימים או שנים.

 

במידה ואתם נאשמים באחת מהעבירות הללו, חשוב לפנות לעורך דין צבאי מקצועי ומנוסה בהקדם, פעולה שיכולה להיות נקודת ההבדל בין מאסר בפועל לבין עונשים קלים יותר.

 

אקדח

לשיתוף מהיר לחצו כאן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב linkedin
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
שופט מרכזי
עריכת דין
לפי מה בוחרים עורך דין תביעה ייצוגית?

בכל נושא משפטי שקיים פחות או יותר, ישנה חשיבות עצומה לבחירת עורך הדין המתאים למשימה. תביעה ייצוגית אינה יוצאת דופן ועל מנת להצליח בה יש לבחור את עורך הדין שלכם

פיננסים
חברה להחזרי מס, מה החוק אומר עליה?

ענייני המיסוי בישראל עלולים להיראות לאדם הפשוט כנושא מורכב, מסובך ומאתגר, אשר בנוסף על כך מצריך להתעסק עם בירוקרטיה רבה וטפסים בלתי נגמרים. בשל כך, וכדי למצות את הזכויות המגיעות

עובד מוטרד מינית בעבודה
עריכת דין
סוגי הטרדות מיניות בעבודה

למרבה הצער, נשים רבות חוות הטרדות מיניות במקום העבודה. הטרדה מינית היא עבירה חמורה אשר פוגעת בכבודו של האדם, והיא נחשבת לפלילית. קיימים מספר סוגים של הטרדות מיניות בעבודה, במאמר

בעלי מקצוע
מאיזה גובה נחשב עבודה בגובה?

עבודה בגובה של מעל 2 מטר מחייבת עמידה בסטנדרטים מחמירים של בטיחות. במאמר הבא נסביר מה ההשלכות של הגדרת עבודה כעבודה בגובה, איך מבצעים אותה ובאיזה פתרונות או כלים אפשר