זכויות עובדי בתי מלון

הם עובדים עת תיירים מכל רחבי העולם, מנקים שולחנות, מסדרים כסאות, משבצים חדרים ומכינים קינוחים, אך מה בדבר הזכויות המגיעות לכל אותם העובדים המסורים של ענף המלונאות? עובדי ענף המלונאות בישראל זכאים לכל אותן זכויות המגיעות לכלל העובדים בארץ, יחד עם זאת, קיימות מספר זכויות וחוקים שנוגעים לעובדי הענף בלבד. הכתבה הבאה תחשוף אותכם לחלק מהזכויות המגיעות לעובדי בתי המלון בישראל, הן הרגילות, הנפוצות בקרב כלל אוכלוסיית העובדים בארץ והן לאלו הייחודיות רק להם.

 

זכויות נוספות לעובדי בתי המלון – כיצד זה קרה?

באופן טבעי נשאלת השאלה מדוע לעובדי בתי המלון בארץ יש זכויות נוספות מעבר למה שמגיע לכלל העובדים במשק? לעבודה בבתי מלון יש אופי ייחודי, במרבית המקרים המלון צריך להיות מאויש מסביב לשעון והעבודה אף פעם לא נגמרת, גם בשבתות חגים וימי שבתון במשק. על מנת לדאוג לזכויות של עובדים אלו נחתמו מספר הסכמים קיבוציים על מנת להבטיח תנאי העסקה הגונים לעובדי המלון החרוצים.

לא כלל ההסכמים הללו חלים על כל העובדים, ישנם זכויות הניתנות רק לעובדים בבתי מלון השייכים להתאחדות המלונות בישראל שכן הן נחתמו ביניהם לבין הסתדרות עובדי האירוח והמלונות. יחד עם זאת בשנת 2011 נחתם צו ההרחבה בענף המלונאות והזכויות הניתנות במסגרת צו זה מגיעות לכל עובדי הענף, ללא יוצא מן הכלל.

 

מהן הזכויות הנוספות המגיעות לעובדי מלון

עבודה בבתי מלון היא עבודה אינטנסיבית שנמשכת לאורך שעות ארוכות ולכן נקבעו כללים ייחודיים לגבי ההפסקות שמגיעות לעובדי הענף. כך למשל, לעובדי לילה העובדים בין 2:00 לפנות בוקר לשש בבוקר תתאפשר לקחת הפסקה של 45 בניכוי של חצי שעת עבודה מהשכר המשולם להם. כמו כן, לעובד שהוזעק לבצע משימת חירום בזמן ששהה בהפסקה יתאפשר להשלים את ההפסקה לאחר שסיים לבצע את המשימה שלו.

בנוסף, על מנת לתגמל עובדים מסורים נקבעו תוספות שכר בהתבסס על הותק של העובדים השונים. עובדים בעלי ותק של שלוש שנים לפחות ועד 35 שנים יקבלו תוספת ותק אחוזית שתגיע עד לסכום של 80 שקלים לכל שנת עבודה. התוספות יינתנו לשכר בסיס של עד 8000 שקלים.

 

מספר זכויות המגיעות לכלל העובדים במשק שחשוב להכיר

בין אם עובדים של בית מלון מסוים שייכים להסתדרות עובדי האירוח והמלונאות ובין אם לא, ישנם מספר זכויות חשובות שכדאי להכיר. כך למשל כמות השעות הנוספות שעובד יכול לעשות במשמרת מוגבלות על פי חוק. כמו כן, אם עובד בעל ותק של שנה או יותר פוטר הוא יהיה זכאי לפיצויי פיטורים שיקבעו על סמך השכר האחרון שקיבל ומספר שנות הותק שלו.

עובדי בתי מלון ברחבי הארץ עובדים קשה על מנת להנעים את זמנם של הנופשים בישראל. כדי שהם יקבלו את מה שמגיע להם על פי חוק חשוב מאוד שידעו את זכויותיהם ויפנו לקבל ייצוג משפטי במידה וזכויות אלו נפגעו.

 

בתי מלון

לשיתוף מהיר לחצו כאן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב linkedin
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
שמירת מרחק ראשית
עריכת דין
אי שמירת רווח בין כלי רכב

שמירת מרחק היא תנאי לנהיגה בטוחה ולהימנעות מתאונות מיותרות. בנוסף, החוק בישראל מטיל אחריות ברורה על כל נהג שלא שומר מרחק. אז מה זה אומר מבחינת הנהיגה היום יומית ואיך