האם מותר השימוש בגריל חשמלי במרפסת של בניין משותף?

בשנים האחרונות, הבנייה בישראל הופכת ונהיית צפופה יותר ויותר. הדבר גורם לכך שישנה קירבה בין המרפסות בבניינים משותפים, עובדה שגורמת במקרים רבים לוויכוחים בין דיירי הבניין. יש מי שמתווכחים על מוזיקה רועשת או על שיח קולני, אך מסתבר שרוב הדיירים סובלים בעיקר מגורם מפריע אחד והוא – עשן שנובע משימוש בגריל חשמלי. יצאנו לבדוק האם מותר להשתמש בגריל חשמלי במרפסת של בניין משותף וחזרנו עם המסקנות הבאות:

 

  • אין חוק שעוסק באופן ישיר בסוגיה זו

למרות שמדובר במטרד מספר 1 בבניינים משותפים, עדיין לא יצא חוק בנושא. אנחנו סבורים שאתם מתוסכלים מהמצב בדיוק כמונו, גם אנחנו חשבנו שנמצא תשובה בחוק, אבל התבדינו. מסתבר שיש חוק למניעת מפגעים (סעיף 3, תשכ"א – 1961) שיכול לחול במקרים מסוימים על מצבים שבהם נעשה שימוש בגריל חשמלי במרפסת של בניין משותף. החוק קובע כך:
"לא יגרום אדם לריח חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים". מתוך כך, ניתן להבין שהחוק נוגע לעניין הגריל במרפסות, אבל מבירור שערכנו בנושא, מסתבר שהמושג "בלתי סביר" גורם למצב להיות מורכב, כך שמדובר בעניין מורכב שמצריך ייעוץ וליווי של עורך דין שיבדוק האם יש עילה לתביעה.

 

  • אז אנחנו יכולים לערוך על האש עם הגריל החשמלי במרפסת?

עכשיו, אתם יודעים שמותר להשתמש בגריל חשמלי במרפסת, מכיוון שאין חוק שנוגע באופן ספציפי לעניין זה. ניתן לערוך על האש עם גריל חשמלי אבל, אם תשאלו אותנו, כדאי לבדוק מראש שאין לכם שכן עורך דין שמחפש לפתוח תיקים בזמנו החופשי. אנחנו ממליצים לכם להיות שכנים טובים, לפנות אל דיירי הבניין ולעדכן אותם בכל פעם שאתם מתכננים לערוך על האש במרפסת. כך הם יוכלו להיערך מראש ולסגור את החלונות בביתם. כך גם תוכלו לשמור על קשרים טובים עימם. אתם יכולים לעדכן אותם באמצעות אחת מהדרכים הבאות:

  1. באמצעות שליחת הודעה לקבוצת הוואצאפ של הבניין
  2. באמצעות תליית מודעה מסודרת בלוח המודעות של הבניין

 

מה חשוב לכתוב בהודעה או במודעה זו?

החלטתם להיות שכנים טובים ולהודיע לדיירי הבניין שאתם מתכננים לערוך על האש בקרוב? מצוין, רק שימו לב שאתם מציינים בפנייה שלכם את הפרטים הבאים:

  • מספר דירה
  • שם מלא
  • מספר טלפון נייד ליצירת קשר
  • התאריך שבו אתם צפויים לערוך על האש במרפסת
  • טווח השעות שבו צפוי להיות עשן

ברגע שתכתבו את כל הפרטים הללו, אתם תגרמו לשכנים שלכם להיות רגועים. אם תבחרו באפשרות זו, סביר להניח שהעניין יתקבל בברכה בקרב הדיירים, שכן, לכל אחד יש זמנים שבהם מארחים ויותר נוח לדעת מראש את הפרטים, כדי להיערך בהתאם.

גריל חשמלי

לשיתוף מהיר לחצו כאן
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
תג רכב נכה
כללי
תוקף תו נכה לרכב: מתי ואיך מחדשים?

תו הנכה לרכב הוא אחד הכלים החשובים ביותר עבור אנשים עם מוגבלויות, והוא מאפשר להם להנות מהטבות חניה והקלה בתנועה. תהליך החידוש של תו הנכה יכול להיות מסובך לעיתים, ולכן

אמא ואבא עם ילדם
עורך דין משפחה
להביא לעולם ילד ללא נישואין – המדריך המשפטי

הבאת ילד לעולם ללא נישואין היא תהליך מורכב המעלה שאלות רבות בתחום המשפטי. הורים רבים מעדיפים להיערך מראש ולדעת מהן זכויותיהם וחובותיהם כדי להבטיח את טובת הילד ואת הזכויות של