3 המקרים הבולטים ביותר לעריכת ייפוי כח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא אמצעי המאפשר לאדם לשלוט על אשר יקרה איתו ועם חייו כאשר הוא עתיד לאבד את הכשירות שלו לבצע החלטות חשובות בכוחות עצמו.

קיימים מקרים שונים בהם אנשים בוחרים בהליך המתקדם והאפקטיבי הזה. אם כן, מהם המקרים הנפוצים ביותר לעריכת ייפוי כוח מתמשך?

 

  1. איבוד כשירות בעקבות גיל זקנה מתקדם

הגעה לגיל זקנה מתקדם היא כנראה הסיבה הנפוצה ביותר לביצוע ייפוי כוח מתמשך.

הפחד מפני דמנציה, אובדן יכולות פיזיות שונות, ביניהן יכולת הדיבור, התנועה והשליטה בגוף, גורם לאנשים רבים להבין כי ייפוי כוח מתמשך הוא הדרך הבטוחה ביותר לשמור על כל מה שיקר וחשוב להם בחיים, גם כאשר הם כבר לא יוכלו לשלוט במתרחש.

כך למשל, יכול אדם לקבוע מתי ייכנס לתוקף ייפוי הכוח ולהחליט כי רק כאשר הידרדר מצבו הרפואי לכדי מצב מוגדר, ייכנס לתוקף ייפוי הכוח.

ייפוי כוח מתמשך מאפשר למייפה הכוח לקבוע מי יהיה אחראי על ענייניו הונים, למנות אחראים שונים בתחומים שונים, כמו בריאות, פיננסים ועניינים אישיים ולהיות בטוח, כי גם כאשר כוחו כבר לא יעמוד לו, הוא יכול להיות בטוח ורגוע, כי הוא נמצא בידיים טובות.

 

  1. איבוד כשירות בעקבות מחלה

המקרה השני הנפוץ ביותר של מינוי מיופה כוח לצורך ייפוי כוח מתמשך הוא בעקבות מחלה ניוונית, אשר גורמת להידרדרות הדרגתית, אך בטוחה של המצב הבריאותי, השכלי והנפשי של אדם.

בימים עברו, לאחר שאדם היה מאבד את כשירותו, היו פונים אל האפוטרופוס הראשי וזה היה ממנה אפוטרופוס, אשר יהיה אחראי על כל ענייניו של האדם, אשר איבד את כשירותו.

כיום, אדם יכול לדאוג מבעוד מועד למינוי מיופה כוח לבחירתו, אשר ידאג לעניינו, או לחלק מהם, כאשר זה יאבד את כשירותו ולא יוכל יותר לשלוט במתרחש.

 

לכל אדם, בכל גיל ובכל מצב

אובדן כשירות יכול להתרחש גם במפתיע, בעקבות תאונה חו"ח למשל, בעקבות פעולת איבה, או שירות בטחוני וכן הלאה.

משום כך, עריכת ייפוי כוח מתמשך מתאימה לכל אדם, בכל גיל ובכל מצב, כדי להבטיח שאם וכאשר יגיע הרגע, העתיד יהיה בטוח וכל הדברים היקרים והחשובים בחיים יהיו נתונים בידיהם של אנשים שאתם סומכים עליהם.

 

לסיכום

חשוב לציין כי ניתן לחלק את תחומי האחריות בייפוי כוח מתמשך בין כמה אנשים, או לתת את כולם לאדם אחד. כך למשל אפשר להחליט כי אחריות על הנושאים הרפואיים תינתן לאדם שיש לו ידע והבנה בתחום, טיפול בנושאים פיננסיים יינתן לבעל אמון וטיפול בנושאים אישיים יינתן לבן/בת הזוג למשל.

בנוסף, חשוב לדעת כי אתם יכולים לקבוע מתי ייכנס לתוקף ייפוי כוח מתמשך ולכן אפשר לקבוע כי ייפוי הכוח ייכנס לתוקף רק לאחר שהמצב יחייב זאת.

יחד עם זאת, עדיין מדובר על מסמך משפטי מחייב, שיש בו גם סיכונים ברורים ולכן חשוב לערוך אותו רק בסיוע של עו"ד מתאים.

 

פטיש זהב

לשיתוף מהיר לחצו כאן
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
הסכם ממון
פיננסים
מה חשוב לדעת על הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה משפטי הנערך בין בני זוג, לפני נישואיהם או במהלכם, וקובע את אופן חלוקת הרכוש וההתחייבויות ביניהם במקרה של גירושין או פטירה. הסכם זה יכול להגן על