הטרדה מינית – סביבת עבודה עוינת: מה זה, ומה אפשר לעשות נגד זה?

חלק גדול מאוד מההטרדות המיניות מתרחשות במקום שבו אנחנו מבלים רוב שעות היום ומנהלים את כמות האינטראקציות הגדולה ביותר – מקום העבודה שלנו.

עובדות ועובדים שמוטרדים מינית, פועלים בסביבת עבודה עוינת והתופעה גדולה משחשבתם.

ויחד עם זאת – יש מה לעשות בנושא:

 

איך מתלוננים על הטרדה מינית?

אם ההטרדה המינית התרחשה במקום העבודה, יש מספר דברים שצריך לבצע:

פנייה למעסיק או לממונה למניעת הטרדה מינית במקום העבודה ודיווח על המקרה. על הפנייה להיות מתועדת.

יש לדרוש שהמעסיק ירחיק את הפוגע

מעסיקים שלא ממלאים אחר החוק ואינם פועלים על פיו, פותחים בפניכם את האפשרות לפנות למשרד התמ"ת שאמון על אכיפת החוק באירועים כאלו.

הטיפול של מקום העבודה בתלונתכם איננו גורע מזכותכם להגיש תלונה במשטרה או לפתוח תביעה אזרחית לפיצויים נגד הפוגע. אם המעסיק איננו מטפל בתלונה באופן מספק, ניתן להגיש גם נגדו תביעה אזרחית, או נגד מקום העבודה עצמו.

 

כיצד מעסיקים אמורים למנוע הטרדות?

הטרדה מינית במקום העבודה יוצרת סביבת עבודה עוינת והאחראים למניעתה הם כמובן המעסיקים. באחריותם לא רק לטפל בכל תלונה שתגיע אליהם (גם בבחינת שמועה במשרד), אלא גם ליצור סביבת עבודה נעימה, בטוחה, קורקטית ומקצועית לנשים וגברים כאחד. ישנן מספר דרכים ליצור סביבת עבודה שכזו והן מובאות כאן בפסקאות הבאות:

 

יצירת דוגמה אישית לעובדים

המעסיק הוא מנהיג בבית העסק שלו ועובדיו יושפעו ויפעלו בהתאם לאמות המידה שהוא נוהג בהן. אם המעסיק מתייחס לעובדת שלו באופן פוגעני או מזלזל, מתלוצץ על היכולות שלה מאחורי גבה, נוהג בה שלא בכבוד או שהשקפתו כוללת שיח רעיל כלפי מין או מיניות של עובדת או עובד, הוא מעביר בכך מסר לעובדיו שזוהי התנהגות לגיטימית.

 

זמינות ונגישות

מעסיקים מחויבים להישאר זמינים לעובדיהם לכל בעיה, גם אם בפועל יש להם ממונים, אחראים ובכירים שיעשו זאת עבורם. אם המעסיקים אינם ידידותיים מטעמים מקצועיים, עליהם למצוא את הגורמים בארגון שיוכלו להיות נגישים מטעמם ולשמש ככתובת לפניות, בייחוד פניות לגבי הטרדות מיניות. ברגע שתוגש תלונה, בין אם דרך האחראי, בין אם דרך העובד עצמו ובין אם מדובר בשמועה או מידע מצד ג' שהמעסיק נחשף אליו, עליו לטפל בכך ולבדוק את הנושא ברצינות, מקצועיות, ללא היסוס וללא השתהות.

 

סביבה פיזית איכותית

סביבת עבודה עוינת פירושה לגרום לעובד לחוש בלתי שייך. לכן על המעסיק מוטלת חובה ליצור מקום נעים שיש בו גאוות יחידה ולא קיימים בו תמונות, אובייקטים או מסרים פוגעניים. יש לגלות רגישות לכל קצוות האוכלוסייה וגם למה שמשדר המקום לעובדיו ולקוחותיו.

 

הטרדה מינית במקומות עבודה

אם נפלתם קרבן להטרדה מינית במקום העבודה, יש מה לעשות עם זה! פנו בהקדם לייעוץ עם עורך דין ויינרייך המתמחה בעבירות הטרדה מינית ויוכל לספק לכם הכוונה ומידע מדויקים בהתאם לנסיבות המקרה.

 

מאזניים

לשיתוף מהיר לחצו כאן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב linkedin
מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
שופט מרכזי
עריכת דין
לפי מה בוחרים עורך דין תביעה ייצוגית?

בכל נושא משפטי שקיים פחות או יותר, ישנה חשיבות עצומה לבחירת עורך הדין המתאים למשימה. תביעה ייצוגית אינה יוצאת דופן ועל מנת להצליח בה יש לבחור את עורך הדין שלכם

עריכת דין
כל מה שצריך לדעת על עבירות נשק בצבא

כולנו מכירים את החובה של כל אזרח בישראל המגיע לגיל 18 לשרת בצבא, אך לא הרבה מכירים את המסגרת המשמעתית והחוקים של הצבא, אשר פעמים רבות אינם תמיד חופפים לחוקי

פיננסים
חברה להחזרי מס, מה החוק אומר עליה?

ענייני המיסוי בישראל עלולים להיראות לאדם הפשוט כנושא מורכב, מסובך ומאתגר, אשר בנוסף על כך מצריך להתעסק עם בירוקרטיה רבה וטפסים בלתי נגמרים. בשל כך, וכדי למצות את הזכויות המגיעות

עובד מוטרד מינית בעבודה
עריכת דין
סוגי הטרדות מיניות בעבודה

למרבה הצער, נשים רבות חוות הטרדות מיניות במקום העבודה. הטרדה מינית היא עבירה חמורה אשר פוגעת בכבודו של האדם, והיא נחשבת לפלילית. קיימים מספר סוגים של הטרדות מיניות בעבודה, במאמר